28 Times Cinema celebra el 10è aniversari

28 Times Cinema, la iniciativa d'Europa Cinemas, el LUX Film Prize del Parlament Europeu i Giornate degli Autori, que permet 28 joves cinèfils de la Unió Europea assistir al Festival de Cinema de Venècia amb les despeses pagades, tot representant un país cadascú, celebra el desè aniversari. Entre els 28 participants seleccionats trobem el català Pau Vall Capdet, representant el cinema Zumzeig de Barcelona, membre de la xarxa Europa Cinemas.

Des del 2010, el programa 28 Times Cinema ha impulsat el desenvolupament d'una comunitat de joves europeus que poden vincular-se a través d'una passió compartida pel cinema. Aquest any, els participants han estat seleccionats d'entre més de 200 sol·licitants: representen 60 cinemes i institucions culturals d'Europa que formen part de la xarxa Europa Cinemas.

Aquests 28 desconeguts, tots entre 18 i 25 anys, es reuniran per primera vegada a Venècia, on passaran dues setmanes junts, respirant l'ambient embriagador d'un important festival internacional de cinema. Aquí faran de membres del jurat encarregat de lliurar el premi al director de GdA (20.000 €). Durant el festival, també informaran sobre les pel·lícules i esdeveniments a través d’articles publicats al bloc 28 Times Cinema de Cineuropa.

Després del festival, el seu viatge continuarà a casa, on es convertiran en ambaixadors del Premi LUX de Cinema, que contribuirà a promocionar les tres pel·lícules de la Selecció Oficial als seus territoris locals.

Entre els 28 participants seleccionats trobem el cinèfil català Pau Vall Capdet, representant el cinema Zumzeig de Barcelona, membre de la xarxa Europa Cinemas.

La resta de participants seleccionats són:

Lea Rizzi Ladinser (Filmcasino, Vienna, Àustria) (més)
Evelien Van Houdt (Cinéma Aventure, Brussel·les, Bèlgica) (més)
Mladen Pechevski (Dom na Kinoto, Sofia, Bulgària) (més)
Christina Andreou (Rialto, Limassol, Xipre) (més)
Beata Mrazíková (Svetozor, Prague, República Txeca) (més)
David Gašo (Urania, Osijek, Croàcia) (més)
Sinead Shahrzad (Grandteatret, Copenhagen, Dinamarca) (més)
Henri Särekanno (Kino Sõprus, Tallinn, Estònia) (més)
Rosa Id (Kino Iiris, Lahti, Finlàndia) (més)
Victor Courgeon (Luminor, París, França) (més)
Kareem Baholzer (York Kino, Berlín, Alemanya) (més)
Nikoletta Vaxevani (Mikrokosmos, Atenes, Grècia) (més)
Anna Járai (Budapest Film, Budapest, Hongria) (més)
Stephen Porzio (IFI, Dublín, Irlanda) (més)
Denis Ripamonti (Anteo Palazzo del Cinema, Milà, Itàlia) (més)
Marta Kraujina (Kino Bize, Riga, Letònia) (més)
Martynas Kliučininkas (Skalvija, Vilnius, Lituània) (més)
Emile Simon (Utopia, Luxembourg, Luxemburg) (més)
Mark Farrugia (Spazju Kreattiv, Valletta, Malta) (més)
Joël Audenaerde (Kino Rotterdam, Rotterdam, Països Baixos) (més)
Natalia Ryba (Kino Pod Baranami, Krakow, Polònia) (més)
Alexandra Guimarães (Trindade, Porto, Portugal) (més)
Maria Salomia (Elvire Popesco, Bucharest, Romania) (més)
Nikola Čabáková (Kino Úsmev, Košice, Eslovàquia) (més)
Gregor Rihtaršič (Kinodvor, Ljubljana, Eslovènia) (més)
Amanda Feldin Hjert (Zita, Stockholm, Suècia) (més)
Yvonne Shelling (Barbican Cinema, Londres, Regne Unit) (més)

Més informació