Presència de films amb suport MEDIA entre els candidats als Premis Goya 2021

L'Academia de Cine ha fet públics els films candidats a la 35a edició dels Premis Goya. Entre les pel·lícules candidates figuren diversos títols amb suport d'Europa Creativa MEDIA, tres dels quals són de producció catalana ('Las Niñas', 'Uno para todos' i 'No matarás'). 

Les pel·lícules amb suport MEDIA candidates a la 35a edició dels Premis Goya són:

Las Niñas, de Pilar Palomero (Espanya, 2020), d'Inicia Films i BTEAM Prods, que compta amb un total de 14 candidatures:

  • Millor pel·lícula
  • Millor direcció novell (Pilar Palomero)
  • Millor guió original (Pilar Palomero)
  • Millor cançó original (Llunes de paper - Compositors: Carlos Naya)
  • Millor actriu de repartiment (Francesca Piñón, Natalia de Molina)
  • Millor direcció de producció (Uriel Wisnia)
  • Millor direcció de fotografia (Daniela Cajías)
  • Millor muntatge (Sofi Escudé)
  • Millor direcció artística (Mónica Bernuy)
  • Millor disseny de vestuari (Arantxa Ezquerro)
  • Millor maquillatge i perruqueria (Carmen Arbues)
  • Millor so (Amanda Villavieja, Alejandra Molina, Fernando Novillo)
  • Millors efectes especials (Anna Aragonès)

Uno para todos, de David Ilundain (Espanya, 2020). Producció d'Inicia Films i Fasten Films. Compta amb un total de 17 candidatures:

  • Millor pel·lícula
  • Millor director (David Ilundain)
  • Millor guió original (Coral Cruz, Valentina Viso)
  • Millor música original (Zeltia Montes)
  • Millor actor principal (David Verdaguer)
  • Millor actor secundari (Jorge Pobes)
  • Millor actriu de repartiment (Patricia Lopez Arnaiz)
  • Millor actor revelació (Miguel Ángel Tirado)
  • Millor actriu revelació (Ana Labordeta)
  • Millor direcció de producció (Eduard Vallès)
  • Millor direcció de fotografia (Beth Rourich)
  • Millor muntatge (Ana Charte, Elena Ruiz)
  • Millor direcció artística (Xènia Besora)
  • Millor disseny de vestuari (Irantzu Ortiz, Olga Rodal)
  • Millor maquillatge i perruqueria (Judith Imbernon, Benjamin Perez)
  • Millor so (Jordi Rossinyol, Carlos Jiménez)
  • Millors efectes especials (Enric Masip, Bernat Aragonés)

No matarás, de David Victori (Espanya, 2020). 17 candidatures:

  • Millor pel·lícula
  • Millor director (David Victori)
  • Millor guió original (Clara Viola, David Victori, Jordi Vallejo)
  • Millor música original (Adrián Foulkes, Federico Jusid)
  • Millor cançó original (Me matarás, de Dani Macaco, Karl Thomas Rundqvist)
  • Millor actor principal (Mario Casas)
  • Millor actriu de repartiment (Elisabeth Larena)
  • Millor actor revelació (Fernando Valdivielso)
  • Millor actriu revelació (Milena Smit)
  • Millor direcció de producció (Ester Velasco)
  • Millor direcció de fotografia (Elías M. Felix)
  • Millor muntatge (Alberto Gutiérrez)
  • Millor direcció artística (Balter Gallart)
  • Millor disseny de vestuari (Irantzu Campos, Olga Rodal)
  • Millor maquillatge i perruqueria (Patricia Reyes, Pablo Perona)
  • Millor so (Elena Coderch, Laura Tomás, Yasmina Praderas)
  • Millors efectes especials (Esther Ballesteros, Luis Tinoco)

Black Beach, d'Esteban Crespo (Espanya, Bèlgica, 2020). 20 candidatures:

  • Millor pel·lícula
  • Millor director (Esteban Crespo García)
  • Millor guió original (David Moreno, Esteban Crespo García)
  • Millor música original (Arturo Cardelús)
  • Millor actor (Raúl Arévalo)
  • Millor actor secundari (Babou Cham, Emilio Buale, Jimmy Castro)
  • Millor actriu de repartiment (Candela Peña, Melina Matthews, Paulina García)
  • Millor actriu revelació (Lidia Nené)
  • Millor responsable de producció (Carmen Martínez Muñoz)
  • Millor direcció de fotografia (Ángel Amorós)
  • Millor muntatge (Fernando Franco, Miguel Doblado)
  • Millor direcció artística (Montse Sanz)
  • Millor vestuari (Eva Arretxe)
  • Millor maquillatge i perruqueria (Eli Adánez, Evie Hamels, Nacho Díaz)
  • Millor so (Coque Lahera, Nacho Royo-Villanova, Sergio Testón)
  • Millors efectes especials (Raúl Romanillos, Jean-Louis Billiard)
Blanco en Blanco, de Théo Court (Espanya, Xile, França, Alemanya, 2019). 15 candidatures:
  • Millor pel·lícula
  • Millor director novell (Théo Court)
  • Millor guió original (Laure Desmazières, Samuel M. Delgado, Théo Court)
  • Millor música original (Jonay Armas)
  • Millor actor principal (Alfredo Castro)
  • Millor actor de repartiment (Alejandro Goic, Lars Rudolph)
  • Millor actriu de repartiment (Lola Rubio)
  • Millor direcció de fotografia (Jose Alayón)
  • Millor muntatge (Manuel Muñoz Rivas)
  • Millor direcció artística (Amparo Baeza)
  • Millor vestuari (Muriel Parra)
  • Millor maquillatge i perruqueria (Erika García Luque, Micho Cervera)
  • Millor so (Joaquín Pachón, Claudio Vargas, Carlos E. García)
  • Millors efectes especials (Yaning Wilmann)
Hasta el Cielo, de Daniel Calparsoro (Espanya, 2019). 19 candidatures:
  • Millor pel·lícula
  • Millor director (Daniel Calparsoro)
  • Millor guió original (Jorge Guerricaechevarría)
  • Millor música original (Carlos Jean)
  • Millor cançó original (Hasta el cielo, de Carlos Jean, Dollar Selmouni, Mala Rodríguez)
  • Millor actor (Miguel Herrán)
  • Millor actriu (Carolina Yuste)
  • Millor actor secundari (Luis Tosar)
  • Millor actriu de repartiment (Asia Ortega Leiva, Patricia Vico)
  • Millor actor revelació (Richard Holmes)
  • Millor direcció de producció (Alicia Tellería)
  • Millor direcció de fotografia (Josu Incháustegui)
  • Millor muntatge (Antonio Frutos)
  • Millor direcció artística (Curru Garabal)
  • Millor vestuari (Ana López)
  • Millor maquillatge i estilisme (Manuela Merino)
  • Millor so (Sergio Bürmann, Pelayo Gutiérrez, Valeria Arcieri)
  • Millors efectes especials (César Abades, Raquel García)

A més, entre les pel·lícules candidates a Millor Pel·lícula Europea en figuren 25 amb suport d'Europa Creativa MEDIA:

  • Bashtata (The Father), de Kristina Grozeva, Petar Valchanov (Grècia, Bulgària, 2019)
  • Boze Cialo (Corpus Christi), de Jan Komasa (Polònia, França, 2019)
  • Cunningham, d'Allan Kovgan (Alemanya, França, EUA, 2019)
  • Da cven vicekvet (And Then We Danced), de Levan Akin (Suècia, Geòrgia, França, 2019)
  • Dronningen (Queen of Hearts), de May el-Toukhy (Dinamarca, 2019)
  • Été 85 (Summer of 85), de François Ozon (Bèlgica, França, 2020)
  • Fahim (Fahim, the Little Chess Prince), de Pierre-François Martin-Laval (França, 2019)
  • Falling, de Viggo Mortensen (Dinamarka, UK, Canadà, EUA, 2020)
  • Gospod postoi, imeto i' e Petrunija (God Exists, Her Name Is Petrunija), de Teona Strugar Mitevska (Macedònia, Bèlgica, Eslovènia, Croàcia, França, 2019)
  • Hope Gap, de William Nicholson (UK, 2019)
  • J'accuse (An Officer and a Spy), de Roman Polanski (França, Itàlia, 2019)
  • Je voudrais que quelqu'un m'attende quelque part (I Wish Someone Were Waiting For Me Somewhere), d'Arnaud Viard (França, 2019)
  • Judy, de Rupert Goold (UK, EUA, 2019)
  • La Daronne (Mama Weed), de Jean-Paul Salomé (Bèlgica, França, 2020)
  • La Paranza dei Bambini (Piranhas), de Claudio Giovannesi (Itàlia, 2019)
  • Martin Eden, de Pietro Marcello (Itàlia, França, 2019)
  • Nabarvené ptáce (The Painted Bird), de Václav Marhoul (República Txeca, Ucraïna, Eslovàquia, 2019)
  • Om det oändliga (About Endlessness), de Roy Andersson (Suècia, Alemanya, Noruega, 2019)
  • Papicha, de Mounia Meddour (Bèlgica, Algèria, França, 2019)
  • Pinocchio, de Matteo Garrone (Itàlia, França, 2019)
  • Tel Aviv Boeret (Tel Aviv on Fire), de Sameh Zoabi (Luxemburg, Bèlgica, Israel, França, 2018). 
  • The Song of Names, de François Girard (Hongria, UK, Canadà, 2019)
  • Un divan à Tunis (Arab Blues), de Manele Labidi (França, 2019)
  • Under The Skin, de Jonathan Glazer (UK, EUA, 2013)
  • Undine, de Christian Petzold (França, Alemanya, 2020).

Consulteu el llistat complet de pel·lícules candidates.

Més informació.

7/12/2020

Els nominats als Goya 2021 es faran públics el dilluns 11 de gener a la seu de l'Acadèmia. Dirigida i conduïda per Antonio Banderas i María Casado, la gala se celebrarà el 6 de març al Teatre de Soho CaixaBank de Màlaga.